а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илуминира

илуминираат; илуминирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Врши, изврши специјално осветлување на згради, простории, улици; прави илуминација.
Англиски: illuminate Албански: iluminoj, ndriçoj
2. Украсува, му дава живост на нешто со бои.
Албански: iluminoj, gjallëroj
3. просветлува, инспирира
Англиски: illuminate Албански: iluminoj, inspiroj
Употреба: Преносно значење