а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илустративен

илустративни
Вид збор: Придавка
Ранг: 41251
Што служи како илустрација, што објаснува сликовито.
Англиски: illustrative
Примери:
Во овој прилог ќе наведеме неколку илустративни примери.
Изведенки
илустративно прил.
Пример: Верските легенди најилустративно го покажуваат присуството на митологијата во овој вид народни приказни.