а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илустратор

мн. илустратори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23494
Лице што илустрира, сликар, цртач на илустрации.
Англиски: illustration
Примери:
Илустраторите буквално ја илустрираат вербалната порака.