а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илустрација

мн. илустрации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5327
1. Сликовит додаток цртеж, слика, шема и др.) што го појаснува и го дополнува текстот во книга, весник, списание и сл.
Англиски: illustration Албански: ilustrim
Примери:
Илустрациите во романот се од видни сликари.
2. Пример, конкретен материјал којшто прегледно објаснува и дополнува нешто.
Англиски: example Албански: ilustrim, ekzemplar
Примери:
За илустрација на овој проблем ќе наведеме неколку примери.