а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илјадагодишен

илјадагодишниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27407
Што има илјада години; што трае многу долго.
Англиски: millennial
Примери:
илјадагодишниот чинар