а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илјадамина

илјадатамина
Вид збор: Број
Група од илјада лица од машки пол или во мешан состав.
Примери:
Нашата група броеше илјадамина.