а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илјадапати

Вид збор: Прилог
Ранг: 15394
Илјада пати; премногу пати.
Англиски: thousandfold
Примери:
Ваков живот е полош, илјадапати полош!
Илјадатапати ти викнав, ама ти не ме слушна.