а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илјадарка

мн. илјадарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23345
Банкнота од илјада парични единици.
Примери:
Да ми ја превртиш сета немаштија, нема да собереш една илјадарка.