а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илјаден

илјадници
Вид збор: Придавка
Ранг: 10623
(бр. прид.) Што е по кој знае кој пат, што е во голем број.
Примери:
Виновен ли сум? - за илјаден пат се прашува тој.
Напразно тие се вслушуваа во полугласното пеења на некој црквен тропар што отец Симеон го пееше можеби за илјаден пат во својот живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи