а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илјаден

илјадници
Вид збор: Придавка
Ранг: 12238
(бр. прид.) Што е по кој знае кој пат, што е во голем број.
Примери:
Виновен ли сум? - за илјаден пат се прашува тој.
Напразно тие се вслушуваа во полугласното пеења на некој црквен тропар што отец Симеон го пееше можеби за илјаден пат во својот живот.