а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

илје

(едн.) илјето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 38849
Измама со инаетење, т.е. непризнавање дека нешто погрешно се сторило, тврдејќи дека така е исправно.
Англиски: cheating, swindle Турски: hile
Употреба: Разговорно
Примери:
Не сакам илје, страв ми е да не ми тргне на лошо работата.
Изрази
Илје - милје - големо множество.