а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имбецилен

имбецилниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26510
Што е душевно заостанат.
Англиски: imbecile
Примери:
Стигнавме до степен кога образованието се смета за стока и се продава со вакви имбецилни реклами.
Неговата теза е навистина имбецилна.
Изведенки
имбецилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК