а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имбецил

мн. имбецили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36855
Човек што е заостанат во умствениот развој.
Англиски: imbecile
Примери:
Со неговите критики и вистинските гении изгледаат како да се имбецили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК