а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имено

Вид збор: Модален збор
Ранг: 1643
1. всушност
Англиски: namely Албански: në të vërtetë
Примери:
Тоа произлегува имено од нивните ограничени сфаќања.
2. За попрецизно посочување, потцртување на нешто.
Англиски: namely Албански: në të vërtetë
Примери:
Изненадува што, имено, тој зазеде негативен став кон него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК