а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имиграција

мн. имиграции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55082
1. Вселување, доселување во друга земја заради подолг или постојан престој.
Англиски: immigration Албански: emigracion
2. Сите имигранти доселени од иста земја.
Англиски: immigration Албански: emigracion
Примери:
Македонската имиграција во Австралија.
Изведенки
имиграциски прид.
имиграцискиот
Пример: имиграциска виза
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК