а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имитатор

мн. имитатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23692
1. Тој што имитира, што умее да имитира, да подражава некого или нешто.
Англиски: imitator Албански: imitator
2. Лице што се занимава со имитирање како вештина.
Англиски: imitator Албански: imitator
Употреба: Сцена
Изведенки
1. имитаторка ж.
мн. имитаторки
2. имитаторски прид.
имитаторскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК