а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имитација

мн. имитации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9998
1. Дело создадено спрема некој образец со подражавање на некого или нешто.
Англиски: imitation Албански: imitim
2. Точно подражавање на звуци, движења на луѓе, птици, животни и др.
Англиски: imitation Албански: imitim
3. Лажна замена на нешто, на некој вреден предмет.
Англиски: forgery Албански: imitim
Примери:
Тој брош е само слаба имитација на нешто што е квалитетно и рачно изработено.
Изведенки
имитациски прид.
имитацискиот
Што се однесува на имитација; подражавачки, имитативен.