а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

имот

мн. имоти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1703
1. Сето тоа што е во сопственост на некого.
Англиски: property Албански: pronë
Употреба: Економија
Примери:
Имотот го наследија децата.
Го продал имотот.
голем имот
2. Дел од тоа што е во сопственост (куќа, нива).
Англиски: property Албански: pronë, mall
Употреба: Економија
Примери:
Тој има имот и на село.
Изведенки
1. имотец ср.
(едн.)
дем.
2. имотче ср.
мн. имотчиња
дем.