а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

императивен

императивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31455
Што е неизбежен, потребен, нешто на што мора да се одговори.
Англиски: imperative
Примери:
Најголемиот број на програмски јазици кои денес се користат се императивни јазици.
императивен мандат на конгресни делегати
Изведенки
императивно прил.
Пример: Донесувањето на законот императивно се наложи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК