а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

император

мн. императори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6217
Владетел, носител на врховна, воена и цивилна власт на империја.
Англиски: emperor
Примери:
Градот Охрид го добил своето име од византискиот император Јустинијан.
Изведенки
1. императорка ж.
мн. императорки
2. императорски прид.
императорскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК