а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инаквост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
различност, различитост
Англиски: difference
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Сѐ е в ред сѐ дури сме сите исти, но проблемот настанува кога ќе се појави некој што е поинаков, особено ако таа инаквост ни ги боде очите и нѐ вознемирува.