а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инаков

инаквиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9672
Што е различен, што не е како некого или како нешто.
Англиски: different
Примери:
Инаква е неговата работа, инаква нашата.
Овде птиците се инакви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК