а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инвалид

мн. инвалиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8526
1. Човек што е телесно оштетен (во војна, при вршење на својата работа, во несреќен случај) и станал делумно или целосно неспособен за работа.
Англиски: disabled person Германски: Invalid Албански: invalid
Употреба: Медицина
2. Лице што е духовно немоќно, неспособно.
Англиски: handicapped person Германски: Invalid Албански: invalid, person me hendikep
Употреба: Медицина , Преносно значење
Изрази
Воен инвалид - лице што станало инвалид при вршењето на службата во време на војна.
Изведенки
1. инвалидски прид.
инвалидскиот
Пример: инвалидска пензија
2. инвалиден прид.
инвалидни
Пример: инвалидни лица