а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индивидуализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33008
Изделување, издвојување на одредена личност од колективот, на појава или предмет според определени карактеристики.
Англиски: individualization
Примери:
Кај овој писател се забележува отпорот кон претераната индивидуализација на ликовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК