а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индивидуалитет

(едн.) индивидуалитетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31721
1. Збир на особина со кои се разликува единката од сите други единки од својот вид.
Англиски: individuality Албански: individualitet
Примери:
Македонски национален индивидуалитет.
2. индивидуалност, оригиналност
Англиски: individuality Албански: individualitet, origjinalitet
Изведенки
индивидуалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК