а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индикација

мн. индикации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17629
1. показател, знак, ознака
Англиски: indication Албански: indikacion
2. Укажување, симптом за потребата од лекување или за земање определен лек.
Англиски: indication Албански: indikacion
Употреба: Медицина