а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индискретен

индискретниот
Вид збор: Придавка
Што е премногу љубопитен, што не знае да чува тајна.
Англиски: indiscreet
Примери:
Поставуваше многу индискретни прашања.
Изведенки
индискретност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК