а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

индоктринира

индоктринираат; индоктринирајќи; индоктринирал; индоктриниран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 41505
1. Наметне, неметнува некому определена доктрина.
Англиски: indoctrinate Албански: indoktrinon
2. (се индоктринира) Усвои, усвојува определена доктрина.
Англиски: indoctrinate Албански: indoktrinon
Изведенки
индоктринирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК