а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкарнира

(се) инкарнираат; инкарнирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 25371
Се отелотвори, се отелотворува.
Англиски: incarnate
Изведенки
инкарнирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК