а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкомпатибилен

инкомпатибилниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33470
Што не се согласува, не се спојува со нешто, што не одговара на нешто.
Англиски: incompatible Албански: inkompatibël
Употреба: Информатика
Изведенки
инкомпатибилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК