а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инкрустација

мн. инкрустации
Вид збор: Именка, женски род
Украсување ѕидови и подови со разни видови камен или мермер; вметнување злато или сребро како украс на метална површина.
Англиски: incrustation
Употреба: Архитектура и градба