а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интензитет

(едн.) интензитетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7820
Напнатост, напрегнатост, внатрешна сила; степен на изразеност на некоја појава (на светлина, звук итн).
Англиски: intensity Албански: intensitet
Примери:
Љубовта и омразата ги има почувствувано секоја единка со помал или со поголем интензитет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК