а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерпретатор

мн. интерпретатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23370
1. Лице што ја толкува и објаснува содржината или смислата на текст, книга и сл.
Англиски: interpreter Албански: interpretues
Примери:
Наставникот е интерпретатор на наставниот материјал.
Интерпретатор на литература.
2. Лице што исполнува, изведува литературно или музичко дело.
Англиски: performer Албански: interpretues, performues
Употреба: Сцена
Примери:
Интерпретатор на народни песни.
Изведенки
1. интерпретаторка ж.
мн. интерпретаторки
2. интер-претаторски прид.
интерпретаторскиот
Пример: Ме воодушеви неговата интерпретаторска способност.