а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерпункција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17581
Правописни знаци што служат за означување на речениците и нивните делови, паузите и интонацијата на речта (точка, запирка, прашалник, извичник, загради).
Англиски: punctuation
Употреба: Граматика
Изведенки
интерпункциски прид.
интерпункцискиот
Што се однесува на интерпункција.
Пример: интерпункциски знак