а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

информант

мн. информанти
Вид збор: Именка, машки род
Човек што обично тајно информира.
Англиски: informant
Примери:
Политиката дебатира околу смислата и бесмисленоста на информантите во редовите на екстремистите.
По дознавањето на вистината за информантите, најголемиот број од погодените не размислуваат за одмазда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК