а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

информатика

(едн.) информатиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20250
Наука за собирање, обработка, чување и пренос на информации со употреба на електронски апарати (компјутери).
Англиски: computer science Албански: informatikë
Употреба: Информатика
Изведенки
информатички прид.
информатичкиот
Пример: Информатичка револуција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК