а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

информатичар

мн. информатичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27193
Лице што се занимава со информатика.
Примери:
Информатичарите бегаат во странство.
Изведенки
1. информатичарка ж.
мн. информатичарки
2. информатичарски прид.
информатичарскиот
Пример: информатичарска секција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК