а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иритира

иритираат; иритирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 11398
1. Вознемири, вознемирува, растревожи, тревожи, раздразни, раздразнува некого со нешто.
Англиски: irritate Албански: iriton
Примери:
Таа зборуваше со глас што иритира.
2. Предизвика, предизвикува дразби на ткиво или на орган со некое средство.
Англиски: irritate Албански: iriton
Употреба: Медицина
Изведенки
иритирање ср.
глаг. им.