а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иронизира

иронизираат; иронизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 24311
Внесе, внесува елементи на иронија во прикажувањето на нешто; каже, зборува со иронија.
Англиски: ironize
Примери:
Многу убаво си поминавме, јадевме дури и ќотек - иронизираше тој.
Изведенки
иронизирање ср.
глаг. им.