а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искастри

искастрат; искастрил; искастрен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22430
1. Исече гранки на дрво.
Англиски: prune Албански: krasit
Примери:
Ги искастри гранките на крушата.
2. Изнатепа некого.
Англиски: beat up Албански: rrah, sakatoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Убаво ќе го искастри татко му ако не учи.
Изведенки
искаструва несв.
искаструваат