а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ископувач

мн. ископувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46188
1. Лице што врши ископување.
Англиски: excavator
Примери:
ископувачи на археолошки ископини
2. машина за копање
Англиски: digger
Употреба: Архитектура и градба