а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрши

искршат; искршил; искршен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4927
1. Скрши, раздели целина на парчиња, уништи со кршење.
Англиски: break Албански: thyej
Примери:
Детето ги искрши играчките.
2. (се искрши) Се скрши, се раздели на парчиња.
Англиски: shatter Албански: thehet
Примери:
Се искрши прозорецот на многу парчиња.
Изведенки
1. искршува несв.
(се) искршуваат
2. искршување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК