а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испише

испишат; испиши, испишете; испишав, испишаа; испишал; испишан; (ќе) испишев, (ќе) испишеа; (ќе) испишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4360
1. Препише од некаде (од текст, документ) повеќе факти, податоци итн.
Англиски: copy Албански: përshkruaj
2. Отпише некого, избрише (од евиденција, од список).
Англиски: write off Албански: shlyej, fshi
Примери:
Го испишале од гимназија.
3. Со пишување исполни нешто (лист, тетратка).
Англиски: write Албански: shkruaj
4. (се испише) Се отпише, престане да членува, да биде во некаква евиденција.
Англиски: resign Албански: çrregjistroj
Примери:
Се испиша од училиште.
Изведенки
1. испишува несв.
(се) испишуваат
2. испишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК