а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исплуска

исплускаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи плускавец.
Албански: fshikë
Примери:
Си ги исплуска рацете.
2. Удира со дланките, една од друга.
Англиски: applaud Албански: duartrokas
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Присутните исплускаа со рацете кога влезе претседателот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК