а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испозасолне

испозасолнат; испозасолни, испозасолнете; испозасолнав, испозасолнаа; испозасолнал; испозасолнат; (ќе) испозасолнев, (ќе) испозасолнеа; (ќе) испозасол ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Засолне повеќе нешта или повеќемина.
Англиски: shelter Албански: strehoj
Примери:
Ги испозасолнавме сите што дојдоа на нашата врата.
2. (се испозасолне) Се засолне.
Албански: strehoj
Примери:
Успеаја да се испозасолнат од силниот дожд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК