а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испомеша

испомешаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17372
1. Многу измеша нешто.
Англиски: mix up Албански: përziej
Примери:
Ги испомеша работите.
Ги испомеша имињата.
2. (се испомеша) Се меша едно со друго, меѓу себе.
Англиски: merge Албански: përziej, shkrij
Примери:
Се испомешаа меѓу присутните.