а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испопали

испопалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запали повеќе нешта.
Англиски: burn Албански: djeg, ndez, kall
Примери:
Ги испопалија сите куќи.
2. (се испопали) Многу се разжешти, се возбуди за нешто.
Англиски: infuriate Албански: tërboj, xhindos
Употреба: Разговорно
Примери:
Сите се испопалија и разговорот премина во кавга.