а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испопаѓа

испопаѓаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25009
Испаѓа во голема мера.
Англиски: drop
Примери:
Лисјата на оревот сосема испопаѓале.