а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоплаче

(се) испоплачат; испоплачи, испоплачете; испоплакав, испоплакаа; испоплакал; испоплакан; испоплачев, испоплачеа; испоплачел
Вид збор: Глагол, свршен
Раскаже некому за своите проблеми, многу се пожали.
Англиски: complain
Примери:
Таа се испоплака пред пријателката.