а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испофали

испофалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29457
1. Пофали во голема мера.
Англиски: praise Албански: lëvdëroj
Примери:
Сите што дојдоа го испофалија.
2. (се испофали) Се пофали многу.
Англиски: show off Албански: lëvdëroj shumë
Примери:
Се испофали како тие да не ја знаеја вистината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК